Hovawart

To najlżejszy z molosów typu górskiego. Hovawart obdarzony jest sporym temperamentem i wymaga od właściciela poświęcenia mu wiele czasu i uwagi. To pies, który bardzo nie lubi się nudzić i jeśli nie znajdziemy mu zajęcia, zatroszczy się o to sam – a jest bardzo pomysłowy. Kluczyki od samochodu, nóż, wałek do malowania, koszyk z kwiatami … wszystko jest niezwykle interesujące.

Psy tej rasy są wyjątkowo skoczne i zwinne: otwarte okno czy niskie ogrodzenie to szansa na szybką zmianę otoczenia. Nasza suka doskonale skacze z łodzi i pomostu do wody, zdecydowanie lepiej niż większość nowofundlandów.

Należy bardzo dokładnie zapoznać się z zasadami odchowu i wychowania hovawarta z uwagi na okres tchórzostwa w wieku kilku miesięcy oraz przynależność rasy do grupy molosów.

Hovawart to urodzony złodziej, który potrafi ukraść niepostrzeżenie jedzenie z najdziwniejszych miejsc - potrafi odsunąć nawet zamek błyskawiczny.
Z wiekiem pies statecznieje, ale miewa nawroty „głupawki”, wtedy biega wkoło, szczeka i podszczypuje jeśli nie zwracamy na niego uwagi. Nawet spokojny pies chwilami zachowuje się jak szczeniak. To nie mija, z tym trzeba żyć…

Hovawart ma bardzo rozwinięty instynkt pilnowania i obrony swojego dobytku. Jedynym mankamentem jest to, że czasami zbyt szybko broni nowego terenu np. poczekalni u weterynarza. Zwykle oznacza to tylko szczekanie i przyjęcie groźnej postawy. Robi to duże wrażenie na obserwatorach…

Właściciel hovawarta musi być ciągle czujny i odpowiednio przygotować swój dom, a najlepiej ogród jeśli ma takiego pupila.

Jeśli nie przeraża Cię duże zróżnicowanie w rasie, zarówno psychiczne jak i fizyczne, brutalność w zabawie, skoki na łeb, na szyję, tchórzostwo w wieku dorastania, skłonności do złodziejstwa, pilnowanie nawet nie swojego terytorium, nadmierna pomysłowość, konieczność szkolenia psa to zyskasz naprawdę fantastycznego przyjaciela, nie podobnego do innych.

Nie musisz się martwić o strzyżenie, czy szczególną pielęgnację sierści, zapomnij o trymowaniu i wielogodzinnych zabiegach fryzjerskich. Nawet przed wystawą.

Zyskasz psa stróżującego ale przyjaznego wobec ludzi, który nie odstrasza wyglądem. Nie jest ani zbyt duży , ani zbyt mały. Choć nikt nieproszony nie wejdzie na twój teren, ani nawet nie usiądzie obok Ciebie na ławce w parku.

Hovawart to wszechstronny pies z wielkim sercem dla rodziny i przyjaciół. Nadaje się do szkolenia pod prawie każdym kątem.

Twój pies będzie uwielbiał pieszczoty. Chętnie zamieszka w ogrodzie. Jest karny i pojętny.

Jest jeden warunek szczęśliwego życia z hovawartem: musisz być aktywny.

Więcej o rasie: